Kunnanvaltuusto

Kunnanvaltuusto käyttää ylintä päätösvaltaa kunnan hallinnossa. Valtuusto vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta.

Kunnanvaltuusto valitaan kuntavaaleilla joka neljäs vuosi. Nykyinen toimikausi on vuosille 2017 – 2021. Kunnanvaltuustossa on kolmetoista (13) valtuutettua. Varavaltuutettujen lukumäärästä säädetään Kuntalain 17 §:ssä.

Kunnanvaltuuston kokoukset ovat julkisia, jollei kokouksessa käsitellä asiaa tai asiakirjaa, joka on lailla säädetty salassa pidettäväksi. Kunnanvaltuuston kokoukset pidetään pääsääntöisesti valtuustosalissa.

Lisätietoja kunnanvaltuuston kokouksesta löydät Hallintosäännöstä.

Esityslistat ja pöytäkirjat julkaistaan internetissä osoitteessa: http://paatokset.pelkosenniemi.fi/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames

Esityslista julkaistaan neljä päivää ennen kokousta. Asialista julkaistaan myös kunnanviraston ilmoitustaululla, K-Market Pelkosenniemellä ja SEO:lla sekä kunnan kotisivujen ilmoitustaululla sekä Koti-Lappi –lehdessä.

Pöytäkirja julkaistaan pöytäkirjan tarkastamisen jälkeen, viimeistään viikon kuluttua kokouksesta. Se on samaan aikaan nähtävillä myös kunnanvirastolla, Sodankyläntie 1 A.

Kunnanvaltuuston jäsenet 2017 – 2021

Aho Joni (YLSit)
joni.aho@pelkosenniemi.fi
044 022 0394

Honkanen Heikki (KESK)
heikki.honkanen@pelkosenniemi.fi
050-331 9868

Isojärvi Ahti (KESK)
ahti.isojarvi@pelkosenniemi.fi
0400-271839

Jaakkola Jani (KESK) pj
jani.jaakkola@pelkosenniemi.fi
0400 223 142

Kiemunki Sari-Anne (YLSit)
sari-anne.kiemunki@pelkosenniemi.fi
040 594 4658

Kostamo Annika (YLSit)
annika.kostamo@pelkosenniemi.fi
040 938 3515

Laukkanen Anna-Maija (YLSit) II vpj
anu.laukkanen@pelkosenniemi.fi
040 700 3977

Leppiniemi-Järvinen Anita (VAS)
anita.leppiniemi-jarvinen@pelkosenniemi.fi
040 555 0688

Luoma-aho Tero (KESK)
tero.luoma-aho@pelkosenniemi.fi
040 522 8645

Nyman Pekka (VIHR) I vpj
pekka.nyman@pelkosenniemi.fi
040 506 7641

Oikarinen Antti (VAS)
antti.oikarinen@pelkosenniemi.fi
050 543 6191

Pyykönen Pentti (YLsit)
pentti.pyykonen@pelkosenniemi.fi
040 080 1563

Suopanki Elina (KESK)
elina.suopanki@pelkosenniemi.fi
040 536 6437

Varavaltuutetut

Vasemmistoliitto:

Vihreä Liitto:
1. Juntunen Marianne
040 700 8381

Suomen Keskusta:
1. Poikela Marko
040 065 8613

2. Kallio Markku
040 027 7533

3. Raaterova Marko
040 326 3364

Sitoutumattomat yhteislista:
1. Airas Eeva
040 027 4734